گرمای اغلب خانه‌های ایرانی با بخاری گازی تامین می‌شود. در دسترس بودن گاز شهری و قیمت ارزان آن باعث شده است که انتخاب بخاری‌هایی که با گاز شهری کار می‌کنند به صرفه‌ باشد. مهم‌ترین نکته‌ حین خرید بخاری گازی، توجه به ایمنی دستگاه است. باید تمامی الزامات ایمنی بررسی شود. نکته بعدی ظاهر بخاری است که باید با دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشد. در بخاری های گازی برچسب انرژی را نیز باید بررسی کنید که گاز کمتری مصرف کند و هزینه‌های شما طی زمان کاهش یابد.برای اینکه خیالتان از بابت استاندارد ها و پروتکل‌های ایمنی راحت باشد، از برندهای معتبر تولیدکننده بخاری گازی استفاده کنید.

بخاری گازی بدون دودکش رنگ مشکی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com
تصویر چراغ بونزن با رنگ زمینه مشکی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

تاریخچه استفاده از بخاری گازی

با توجه به قدمت تاریخ، بخاری گازی مدت زیادی نیست که در خانه های ما جای دارد. این در حالی است که آتش و خاصیت گرما بخش آن، همواره مونس و آرام‌بخش آدمی بوده و هست. روزگاری نسل‌های پیشین برای گرم کردن خانه‌هایشان، چراغ والور روشن می‌کرد و امروزه بخاری های گازی گرما بخش خانه‌های ماست. اولین بخاری‌های گازی، با الهام از چراغ بونزن ساخته شد. یک سال بعد یک شرکت انگلیسی، اولین نسل بخاری‌ های گازی را روانه بازار کرد. از گذشته تا کنون برای استفاده از شعله بخاری گازی، از پنبه نسوز و خاک نسوز استفاده می‌شد اما در حال حاضر با توجه به مواد غیرقابل اشتعال، کیفیت محصولات کارخانه‌جات تولید بخاری، به لحاظ فنی و طراحی، پیوسته ارتقا یافته است. (1)

ایران دارای ذخایر عظیم گاز است. دلیل گازسوز بودن اغلب مصنوعات گرمازا در کشور ما همین است. اما در اروپا و آمریکا، مصارف گاز اغلب غیرخانگی است. معمولا گرم کردن گلخانه‌ها یا کارگاه‌ها را به انواع بخاری‌ گازی انجام می‎‌دهند اما مصرف خانگی بخاری‌ گازی در ایران رواج بسیاری دارد.

انواع بخاری

زمانی که هنوز نفت در ایران کشف نشده بود، ذغال و بخاری‌ های ذغالی گرمای خانه ‌ها را تامین می‌کرد. استفاده از چوب در جنگل‌های مناطق شمالی ایران رواج بیشتری داشت. پس از آن چراغ‌های نفت سوز به بازار آمد و به دلیل استفاده آسان و بهینه به سرعت جای خود را در خانه‌های مردم باز کرد. در کنار انواع بخاری هیزمی و بخاری نفتی به مرور بخاری‌ گازی در ایران محبوب شد. قدمت بخاری‌های برقی هم به سال‌ها پیش باز می‌گردد. در ایران زمانی که برق به خانه‌ها رسیده بود، امکان استفاده از بخاری برقی وجود داشت اما همان زمان هم استفاده از بخاری نفتی بیشتر رواج داشت. در واقع بخاری گازی جایگزین بخاری نفتی در ایران شد.

بخاری نفتی یا روغن سوز قدیمی به رنگ قهوه ای عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

بخاری گازی با دودکش

بخاری گازی دودکش ‌دار گرمای مطبوعی دارد. به شرط آنکه با دقت و رعایت اصول ایمنی نصب شود و لوله آن به بیرون هدایت شود. ارتفاع لوله دودکش بخاری گازی، باید استاندارد باشد. بخاری هر ساله باید سرویس شود و در خانه و اتاق دربسته، همیشه گوشه پنجره باز باشد. در صورت رعایت این موارد بخاری دارای دودکش گرمای دلپذیری به خانه‌های شما خواهد آورد.

بخاری گازی دودکش دار داخل اتاق پذیرایی پر نور عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

بخاری گازی طرح شومینه

این بخاری در واقع از انواع یخاری گازی دودکش دار است، ولی به دلیل استقبال و خرید زیادی مردم از این نوع بخاری ، کمی بیشتر آن را شرح می دهبم. زیباترین انتخاب از میان انواع بخاری گاز سوز دود کش دار، بخاری گازی شومینه‌ای است. شومینه در طراحی‌های مدرن و کلاسیک، زیبایی خاصی به محیط خانه شما می‌بخشد. بخاری گازی طرح شومینه هم زیباست و هم سوخت آن ارزان و دردسترس است و کارکرد آسانی دارد اما شومینه‌های گاز سوز، اگرچه زیباست اما خاصیت گرمادهی آن مانند بخاری گازی نیست. گرمایی که توسط بخاری گازی ایجاد می‌شود با خاصیت جابجایی بیشتر، فضای وسیع تری را گرم می‌کند اما شومینه، به خصوص شومینه‌ های یک‌ طرفه، گرمای کمتری را به محیط منتقل می‌کند.

بخاری گازی طرح شومینه سفید عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

بخاری گازی بدون دودکش

بخاری بدون دودکش همان بخاری پرتابل است. این نوع بخاری گازی‌ دارای سیستم ODS یا سنسور حرارتی است و معمولا دارای سنسور هستند که نسبت به گاز اکسیژن حساس است. در واقع سیستم ODS باعث می شود که ترکیب اکسیژن و گاز ، در تناسب بوده و احتراق به صورت ناقص انجام نشود. احتراق ناقص در بخاری گازی ، باعث تولید گاز منوکسید کربن بیش از اندازه می شود. این سیستم باعث می شود که اگر گاز اکسیژن در فضا از حد نرمال کمتر شود، گاز بخاری خود به خود قطع می‌شود و بخاری خاموش می‌شود. به یاد داشته باشید که وجود سیستم ODS الزامی است و سنسور، تنها عملکرد آن را تکمیل می‌کند. با این وجود توصیه اکید ما این است که فکر استفاده از بخاری گازی بدن دودکش را در جای در بسته از سرتان بیرون کنید. این بخاری صرفا برای محیط‌هایی مناسب است که به طور مستمر تبادل هوا در آن‌ها جریان داشته باشد. مثل مغازه و … که مرتبا درش باز و بسته می‌شود.

ایمنی بخاری گازی بدون دودکش

با توجه به سیستم‌ها و قطعات حفاظتی که در بخاری‌های بدون دودکش در نظر گرفته می‌شود، این بخاری‌ها می‌توانند برای فضاهای باز و نیمه باز استفاده شوند. وجود ترموکوپل و سیستم ODS و سنسورهای هشدار دهنده در بخاری گازی بدون دودکش، ایمنی این بخاری‌ها را تضمین می‎کند. با تمامی این موارد ما به هیچ وجه استفاده از بخاری بدون دودکش را برای  منازل و مکان‌های در بسته پیشنهاد نمی‎کنیم.

بخاری گازی بدون دودکش سیاه جلوی دیوار آجری و روی زمین پارکت چوبی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

بخاری برقی ( بخاری المنتی )

بخاری المنتی برقی عملکرد ساده‌ای دارد. در این بخاری یک المنت سیم‌ پیچ شده در مسیر جریان برق قرار داده می‌شود. جریان برق با عبور از آن، با توجه به مقاومت بالای سیم ‌پیچ  یا همان المنت ، انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می‌کند و سبب گرمادهی می‌شود. درایران، بخاری برقی با رده انرژی و استاندارد بالایی تولید نمی‌شود و استفاده از آن به دلیل قیمت بالای برق و مصرف زیاد بخاری برقی ، مقرون به صرفه نیست. این نوع بخاری دارای سه نوع بخاری برقی معمولی ، تابشی و فن دار هستند. همانطور که گفته شد، در اغلب کشور های جهان به دلیل گران بودن گاز ، استفاده از بخاری های برقی رواج و صرفه بیشتری دارد. در مورد این نوع بخاری در مقاله ای دیگر به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

بخاری برقی از نوع تابشی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

شومینه ( بخاری سنتی )

شومینه زیباترین طراحی سیستم حرارتی در خانه‌ها است. از گذشته تا کنون محبوبیت خود را همچنان حفظ کرده است. در روستاها و شهرهای ایران و بسیاری از نقاط جهان، ساختن منبع گرما در دل دیوار خانه که یا با چوب گرما می‌دهد و یا با گاز و برق، دیدنی و دلنشین است اما به دلیل انتشار اندک گرما توسط شومینه ، همیشه برای گرم نگه داشتن محیط، وجود یک منبع گرمازای دیگر ضروری است. شومینه هدررفت انرژی بالایی دارد. کیفیت هوای خانه را کاهش می‌دهد و ایمنی کمی دارد. پیشنهاد می‌کنیم به جای استفاده از شومینه‌های سنتی ، بخاری طرح شومینه را انتخاب کنید.

شومینه سنتی نزدیک مبل عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

بخاری گازی چگونه کار می‌کند؟

گاز وارد بخاری می‌شود، پیلوت قسمتی دارد که به آن جرقه زن می‌گویند. این قطعه جرقه می‌زند، پیلوت را که بچرخانید، شمک و در واقع کوره روشن می‌شود. سپس به دلخواه با چرخش دستگیره، شعله زیاد و کم خواهد شد. بخاری گازی با دودکش و بدون دودکش، به یک روش کار می‌کند. تنها تفاوت این است که بعد از احتراق بخاری گازی بدون دودکش، سیستم‌هایی در نظر گرفته شده است که کنترل سطح اکسیژن را می‌سنجد و در صورت کاهش، بخاری خاموش می‌شود. در واقع این سیستم‌ها به گونه‌ای عمل می‌کنند که گاز قطع گردد.

راهنمای خرید بخاری گازی

نکات زیادی وجود دارد که در هنگام خرید بخاری گازی، باید آنها را رعایت کنیم:

  • ایمنی در خریداری محصولاتی که انرژی مصرفی آن‌ها، گاز و نفت و سایر موارد قابل اشتعال است حرف اول را می‌زند. بنابراین نشان استاندارد محصولات، داشتن ترموکوپل و کلید پیلوت و رعایت پروتکل‌های ایمنی از مهم‌ ترین ویژگی‌های ایمنی بخاری های گازی است
  • به منبع تامین انرژی دقت داشته باشید. اگر اطمینان دارید که همواره به گاز شهری دسترسی دارید بهتر است که از بخاری‌هایی استفاده کنید که مصرف گاز شهری دارند و اگر به گاز شهری دسترسی ندارید می‌توانید از انواع بخاری‌هایی بهره ببرید که از گاز مایع استفاده می‎کنند. عملکرد بخاری‌ها و هیتر هایی که با گاز مایع کار می‌کنند از نظر زیست محیطی ضرر کمتری ایجاد می‌کند اما به دلیل نیاز به تامین کپسول گاز مایع ممکن است امین نباشد. بنابراین در انتخاب بخاری گازی بهتر است، مدل انتخابی، هم با استفاده از گاز شهری کار کند و هم گاز مایع.
  • یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید بخاری گازی برند آن است، همیشه برند مطمئن را انتخاب کنید.
  • متراژ خانه را برای خرید بخاری گازی لحاظ کنید. حتما بخاری متناسب با متراژ خانه خود را انتخاب کنید تا از هدر رقتن پول، سوخت و گرما جلوگیری کنید.
  • دقت کنید که بخاری گازی ، حتما برچسب انرژی با رده مناسب داشته باشد. رده انرژی انتخابی شما، C، D، E، و یا حداکثر F باشد. (در ایران امکان تولید بخاری گازی با رده بهتر وجود ندارد)
  • برای محیط در بسته، از بخاری بدون دودکش استفاده نکنید.
  • ظرفیت بخاری‌ ها، 6000، 8000، 10000، 14000، 24000، 28000 هستند. حتما بخاری گازی را متناسب با ظرفیت گرمایی مورد نیاز خود تهیه کنید.
  • داشتن ترموکوپل و سیستم ODS یا سنسور حرارتی (برای بخاری بدون دودکش) از اولویت‌های خرید بخاری گازی مناسب می باشد.
  • بین بخاری زمینی و بخاری دیواری، نوع زمینی آن انتخاب بهتری است. از مزایای بخاری زمینی داشتن گرمای بیشتر است و یکی از معایب آن، این است که فضایی روی زمین اشغال می کند. بخاری گازی دیواری، روی دیوار نصب می‌شود و از گرمای بسیار کمتری برخوردار است.
علامت اکی با یک تیک در وسط آن به رنگ سبز طرح وکتور عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

برند مطمئن انتخاب کنید

سه خانه در اندازه های مختلف طرح وکتور عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

متراژ خانه را برای خرید بخاری گازی لحاظ کنید

برچسب انرژی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

بخاری خوب برچسب انرژی دارد

خرید بخاری گازی بر اساس متراژ

انتخاب بخاری بر اساس متراژ خانه از فرمول خاصی تبعیت می‌کند که در ادامه به این فرمول اشاره خواهد شد. برای سالن‌های بزرگ خانه ‌هایی که حدود 200 متر مساحت دارند تعداد یک بخاری گازی قطعا کم می باشد. مثلا برای گرم کردن فضای یک خانه 100 متری، یک بخاری گازی با ظرفیت گرمایی 24000 کافی است. اگر فضای باز سوله‌ها و کارگاه‌ها و کارخانه‌ها برای گرمایش نیاز به سیستم‌های گرمایشی داشته باشد، بخاری به کار شما نمی‌آید و باید سراغ هیترهای گازی بروید. هر چه شما هیتر بهتری را انتخاب کنید، گرمای بیشتر و هزینه ی کمتری خواهید داشت.

پیشنهاد ما به شما استفاده از هیترهای ارنست می باشد، چرا که بیشترین راندمان و کمترین مصرف انرژی را تجربه خواهید کرد.

هیتر های برند ارنست - هیتر صنعتی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

فرمول محاسبه ظرفیت حرارتی بخاری گازی

برای محاسبه مناسب‌ترین ظرفیت حرارتی بخاری ابتدا باید متراژ خانه را به طور دقیق داشته باشید. متراژ اتاقی که قرار است گرمای آن را بخاری تامین کند در 3 ضرب کنید، توان بخاری را بر عدد 24 تقسیم نمایید. دو عدد به دست می‌آید. کافیست این دو عدد مساوی یکدیگر و یا نزدیک به هم باشند. فرض کنید یک اتاق بیست متری دارید. اگر بیست را در سه ضرب کنید مساوی شصت خواهد شد، بخاری مناسب این اتاق باید ظرفیت حرارتی 1300 داشته باشد. این انتخاب مناسب است زیرا اگر 1300 را بر 24 تقسیم کنید حدود 55 می‌شود و فاصله چندانی با 60 ندارد.

بررسی رده انرژی بخاری

بهینه سازی محصول و مصنوعات فلزی از جمله بخاری نیازمند داشتن رده انرژی بالاست. اگر نشان رده انرژی بر روی محصول موجود نباشد باید در استاندارد بودن آن شک کرد. رده انرژی ایده‌آل، A و B است. در حال حاضر اگر ردیف C و D هم در دسترس باشد بد نیست. معمولا گزینه‌های طرح شومینه تا رده انرژی E هم قابل قبول است. از مزیت‌های بخاری گازی بدون دودکش مصرف کم انرژی است، بخاری با دودکش مصرف انرژی بیشتری دارد و بیش از این دو شومینه‌ها مصرف بالایی خواهند داشت.

برچسب انرژی E عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

اهمیت ترموکوپل در خرید بخاری گازی

یکی از ویژگی‌های بخاری استاندارد، تجهیز آن به ترموکوپل است. ترموکوپل به محض خاموش شدن بخاری، گاز قطع شده و از تجمع و نشت گاز به بیرون جلوگیری خواهد کرد. یکی از فاکتورهای استاندارد بودن این محصول وجود ترموکوپل است. ترموکوپل جزء اساسی برای هر بخاری به شمار می‌رود و به هیچ عنوان نباید دستگاه بدون ترموکوپل خریداری کرد. نداشتن ترموکوپل به این معناست که ایمنی خانه را خطر انداختید. گاز شهری یکی از مشعل‌ترین گازهای مصرفی است و حجم کم آتش انفجار و آتش‌سوزی ایجاد خواهد کرد به همین دلیل پیشنهاد می‎کنیم هیچ گاه ریسک خرید محصولی بدون ترموکوپل را به خانواده تحمیل نکنید. محصولا ارنست و جهان کار در این زمینه استانداردهای سختگیرانه‌ای را لحاظ می‌کند. انواع بخاری‌ گازی این دو برند دارای سیستم‌های ایمنی قدرتمندی است تا با خیال را از آن برای گرمایش خانه بهره ببرید.

گاز شهری یکی از مشعل‌ترین گازهای مصرفی است و حجم کم آتش انفجار و آتش‌سوزی ایجاد خواهد کرد به همین دلیل پیشنهاد می‎کنیم هیچ گاه ریسک خرید محصولی بدون ترموکوپل را به خانواده تحمیل نکنید.

برندهای مختلف تولیدکننده بخاری گازی در این زمینه استانداردهای سختگیرانه‌ای را لحاظ می‌کند. انواع بخاری‌ گازی برند ارنست دارای سیستم‌های ایمنی قدرتمندی است تا با خیال را از آن برای گرمایش خانه بهره ببرید.

معرفی برندهای برتر بخاری

بخاری گازی در طرح‌ها و مدل‌های مختلف در بسیاری از کشورهای جهان تولید می‌شود و به فروش می‌رسد. از جمله برندهای برتر دنیا، می‌توان به انواع بخاری‌ گازی ژاپنی محصول شرکت تویوتا اشاره کرد. این بخاری با ولتاژ 110 ولت کار می‌کند و نوع گازی آن هم موجود است. مارک زبرا هم یک مارک اروپایی است که با برق 220 ولت کار می‌کند و نوع گازی آن هم به بازار عرضه شده است اما این بخاری‌ها در بازار ایران معمولا استوک و دست دوم هستند.

بخاری گازی ژاپنی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

در ایران نیز برندهایی که توانایی رقابت با محصولات خارجی را دارند با نام برند ارنست و جهان کار شناخته می‌شود. طراحی‌های خاص برند ارنست برای انواع طرح شومینه بخاری این روزها محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و سیستم‌های ایمنی بخاری‌های جهان کار نیز با استفاده از گاورنر و سیستم ODS خیال مشتری را از بابت ایمنی دستگاه راحت خواهد کرد.

بخاری گازی طرح شومینه ای برند ارنست عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com

جدول مشخصات بخاری گازی های برند ارنست

بخاری گازی ارنست میزان مصرف انرژی رده انرژی ترموکوپل سیستم ODS گاورنر سنسور تشخیص میزان اکسیژن
بخاری گازی ۲۴۰۰۰ طرح شومینه مدل صدرا ۲۴۰۰۰ E دارد دارد دارد دارد
بخاری گازی ۲۴۰۰۰ طرح شومینه مدل یزدان ۲۴۰۰۰ E دارد دارد دارد دارد
بخاری گازی ۲۸۰۰۰ طرح شومینه مدل صدرا ۲۸۰۰۰ E دارد دارد دارد دارد
بخاری گازی ۲۸۰۰۰ طرح شومینه مدل یردان ۲۸۰۰۰ E دارد دارد دارد دارد

مصرف بخاری گازی چگونه کاهش می‌یابد؟

برای کاهش مصرف انرژی، بخاری گازی را تعمیر و سرویس کنید. دستورالعمل استفاده از بخاری گازی را به دقت در بروشورها مطالعه کنید. هوای مورد نیاز وسایل گازسوز را تامین کنید. بخاری گازی در صورتی که آبی بسوزد، به معنای سوخت کامل گاز است. سوخت کامل گاز در واقع به این معناست که اکسیژن کافی در محیط وجود دارد، در این حالت مصرف گاز کاهش پیدا خواهد کرد.

دودکش را چک کنید تا مطمئن شوید عملکرد مناسبی دارد. پاکیزه ماندن دودکش در کاهش مصرف انرژی بخاری موثر است. بخاری گازی را روی درجه مناسبی قرار دهید تا هم از گرمای محیط رضایت داشته باشید و هم از شدت گرما مجبور نباشید هر از گاهی پنجره را کاملا باز کنید. این کار باعث افزایش مصرف گاز می‌شود. در زمستان و در فصل سرد از لباس‌های بیشتری استفاده کنید. تا از مصرف انرژی بخاری گازی کاسته شود.

طراحی ایده‌ال و ایمنی بالای بخاری گازی برند ارنست

طراحی‌های بخاری‌ های گاز سوز به جذابیت محیط خانه شما می‌افزاید. بخاری گازی طرح شومینه مدل‌ های یزدان و صدرا ، دو نمونه شومینه‌ ایست که نه تنها به خانه شما گرمای دلپذیری می‌بخشد بلکه از دیدن طراحی‌ها نوستالژیک و رنگ‌های دلپذیر آن لذت خواهید برد. طراحی این بخاری‌ ها به گونه‌ایست که هم با مبلمان مدرن و هم سنتی هماهنگ می‌شود و هارمونی خاصی با دیگر لوازم اتاق ایجاد می‌کند و در کنار گرما، زیبایی خاصی را به محیط زندگی شما می‌بخشد. به خاطر داشته باشید که در این بخاری‌ ها هم از دودکش استفاده می‌شود و هم از دستگاه گاورنر و ODS. این تجهیزات سبب می‌شود تا فشار گاز و اکسیژن در فضای خانه کنترل شود و در حال حاضر در زمره ایمن‌ترین‌ها در ایران است.

بخاری گازی طرح شومینه ای برند ارنست در اتاق پذیرایی تیره با کف MDF چوبی عکس استفاده شده در سایت فروشگاه لوازم خانگی myernest.com